Zapisy snów towarzyszą człowiekowi od początków jego historii. Niektóre prehistoryczne rysunki na skałach reprezentują wyobrażenia, które miały swój początek we śnie. Pierwsze historycznie zapisy snów znajdują się w Eposie o Gilgameszu, a pierwsze osobiste zapisy snów w historii pochodzą z Mezopotamii - sen Dumuziego z Uruk. Sen ten jest osadzony w ramach większego eposu - Zstąpienie Inanny i nie tylko sam tekst snu jest w nim zawarty, ale także jego interpretacja, dokonana przez siostrę Dumuziego, Geshtin-annę (około 3100 pne).
Większość współczesnych badaczy snu uważa prowadzenia osobistego dziennika snu za efektywny środek ułatwiający przywoływanie snów, a także sposób na śledzenie sennych tematów i wyobrażeń. Zapisywanie pomaga także w analizowaniu nocnych doznań śniącego
Do zapisywania można korzystać z telefonu czy komputera, jednak tradycjonaliści zalecają notes który możesz włożyć pod poduszkę lub nosić ze sobą w ciągu dnia. Sugerują także wybranie odpowiedniego długopisu lub pióra umożliwiającego ci łatwe pisanie, kiedy będziesz leżał w łóżku. Pióro, którym będziesz czynił zapisy w swoim dzienniku, nie powinno być używane do niczego innego.
Pomóc ci może także miniaturowa latarka lub nauczenie się gdzie włączyć latarkę w telefonie na odpowiedni poziom jasności, gdybyś przypomniał sobie jakiś sen w środku nocy.
Po skompletowaniu notatnika, pióra i latarki umieść je obok łóżka, lub wręcz pod poduszką. Powiedz sobie: Tutaj będę zapisywał swoje zapamiętane sny. Potem zostaw notatnik pod poduszką, dopóki nie będziesz gotowy położyć się spać.
Prowadząc taki dziennik, możesz nadać dla każdego snu oddzielny tytuł. Upewnij się, że zawsze zapisujesz datę i przybliżony czas każdego snu.
Prześledź, które sny w nocy wystąpiły wcześniej w cyklu snów, a które śniłeś później. Szczegółowo opisuj otoczenie, w jakim każdy sen się pojawił, występujące w nim postacie, wszystkie znaczące rekwizyty bądź symbole, a także wszystkie emocja, jakie taki sen mógł u ciebie wyzwolić. Zalecamy, abyś używał swojego dziennika snów do badania związków pomiędzy twoimi snami, a aktywnością i emocjami dnia codziennego. Po zapisie każdego snu zostaw jedną lub dwie kartki puste, tak abyś mógł zapisać jakieś dodatkowe myśli, wspomnienia lub interpretacje, jakie wyłonić się mogą wraz z upływem czasu.
Chociaż nie jest to obowiązkowe, to dodatkowo możesz rysować to wszystko, co w jakikolwiek sposób związane jest z treścią twoich snów. Wyobrażenia wizualne w formie graficznej mogą wyrażać ukryte znaczenia snu, a nawet wyzwalać uwolnienie głębszych wspomnień.
Postaraj się wyrobić sobie nawyk zapisywania snów tuż po przebudzeniu się, nawet jeszcze przed wstaniem z łóżka. Im dłużej czekasz, tym bardziej prawdopodobne, że wspomnienia te staną się zniekształcone, lub po prostu znikną.
Traktuj swój dziennik snów jak świętą księgę, w której zapisujesz najskrytsze kreacje swojego podświadomego umysłu. Możesz nosić swój dziennik zawsze przy sobie. Możesz przypomnieć sobie sen o jakiejkolwiek porze. Skoro zainicjowałeś już proces przywoływania snów poprzez zapisywanie od razu po przebudzeniu, nie ma ograniczeń czasowych na niespodziewane przebłyski wspomnień, jakich coraz częściej będziesz teraz doznawał.
Uwaga:
Jeżeli czujesz się na siłach, możesz zasugerować sobie budzenie się w trakcie nocy po zakończeniu snów. Wraz ze wzrostem praktyki zauważysz, że w ciągu jednej nocy budzisz się po zakończeniu kilku snów i wszystkie pamiętasz. Nawet jeśli nie zechcesz regularnie praktykować tak intensywnego ćwiczenia, to i prowadzić ono może do zaskakujących spostrzeżeń, a także w znacznym stopniu poprawić twoją zdolność zapamiętywania snów.
Można też stosować technikę mieszaną, po obudzeniu się w nocy zapisywać hasłowo najważniejsze punkty snu a potem rano zapisywać w zeszycie snów pełną treść.